Про відділ


В. О. ЗАВІДУВАЧА ВІДДІЛУ

Кандидат технічних наук

Старший науковий співробітник

МАКІДО Олена Юріївна

emakido@gmail.com


Відділ хімії окислювальних процесів створений у 1982 році на базі Інституту геології та геохімії горючих копалин АН УРСР.

З 1986 року відділ продовжив свою наукову діяльність у складі створеного Відділення фізико-хімії і технології горючих копалин Інституту фізичної хімії ім. Л. В. Писаржевського АН УРСР, а з 2004 року – у складі Відділення фізико–хімії горючих копалин Інституту фізико–органічної хі­мії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка Національної академії наук України.

Впродовж багатьох років основними напрямками науково-дослідної роботи відділу були:

  • дослідження процесів рідинно-фазового окиснення органічних сполук;
  • дослідження радикальної полімеризації в гетерогенних системах;
  • дослідження реакційної здатності та будови полімерних міжфазних шарів;
  • створення нових композиційних матеріалів та дослідження їх властивостей.

Науковцями відділу розроблені наукові основи перспективних технологічних процесів окислювального амінування олефінів та рідиннофазного окислення циклогексану у присутності каталізаторів для селективного отримання практично важливих продуктів. Запропоновані нові каталітичні системи для гомогенно-каталітичного радикального селективного та ефективного окислення органічних субстратів при відносно нижчих температурах і тисках для отримання промислово цінних продуктів з меншими матеріальними та енергетичними затратами.

Цікавими та перспективними є результати досліджень дії бінарних гібридних систем типу солі металів змінної валентності – N-гідроксиіміди в умовах радикально–ланцюговового окиснення молекулярним киснем в рідкій фазі і встановлення суттєвого впливу комплексоутворення між компонентами системи на величину синергетичного ефекту в ній.

Впродовж останніх років тематика досліджень, які виконуються у відділі, значно розширилася, і на сьогодні цікавими є результати отримані, зокрема, в області золь-гель технологій, нанохімії і нанотехнологій. Так, науковцями Відділу хімії окислювальних процесів розроблений спосіб синтезу полі-електролітної гідрогелевої сульфовмісної мембрани шляхом радикальної фотоніційованої кополімеризації мономерів у тонких плівках під дією УФ-опромінення; розроблені кінетично контрольовані методи синтезу поліметалевих наночастинок на основі d-елементів та шляхетних металів для їх використання в каталітичних наносистемах, як наповнювачів в електропровідних полімерних композиціях, тощо.

Відділ приймав активну участь у виконанні прикладних робіт, досліджень за цільовими комплексними програмами НАН України, виконанні грантів міжнародних організацій тощо.

Сьогодні відділ продовжує дослідження кінетики і механізмів каталітичних процесів окиснення органічних субстратів, зокрема дослідження нових бінарних гомогенно-гетерогенних каталітичних систем для окиснення Н(НО)С-вмісних сполук, отриманих з природної сировини за м’яких умов з використанням дешевих «зелених» окисників – О2 та Н2О2. Водночас, розвиваються нові перспективні напрямки досліджень, які були започатковані впродовж останніх років – це розробка кінетично контрольованих методів синтезу полікомпонентних наносистем, зокрема поліметалевих наночастинок та органо-неорганічних нанокомпозитів з каталітичними та протонпровідними властивостями.

Відділ приймає активну участь у підготовці наукових кадрів. За час існування відділу його науковцями захищено 6 докторських і 15 кандидатських дисертацій, роботи співробітників відзначені багатьма нагородами та преміями різного рівня.