Про відділ


 

ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛУ

Доктор технічних наук

Професор

Карпенко Олена Володимирівна

e.v.karpenko@gmail.com.com


Відділ хімії і біотехнології горючих копалин створено у 1986 році за ініціативою академіка Романа КУЧЕРА у складі Відділення фізико-хімії і технології горючих копалин Інституту фізичної хімії ім. Л. В. Писаржевського АН УРСР, а з 2004 року – у складі Відділення фізико–хімії горючих копалин Інституту фізико–органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка Національної академії наук України.

Впродовж багатьох років основними напрямками науково-дослідної роботи відділу були:

  • дослідження біотехнологічних процесів синтезу нових екологічно безпечних речовин та їх функціональних властивостей;
  • розроблення наукових основ комплексного екологічного моніторингу та методології відновлення техногенно зміненого довкілля в районах нафтовидобутку.

Науковцями відділу розроблені біотехнології мікробного синтезу екологічно безпечних поверхнево-активних речовин (біосурфактантів) та біополімерів; створені науково обґрунтовані підходи усунення наслідків техногенного забруднення ґрунтів із застосуванням ефективних біоремедіаційних систем. Вперше в Україні, вже впродовж понад 30 років у Відділі проводяться дослідження щодо біотехнології біосурфактантів, перевагами яких є висока ефективність, яка поєднується з безпекою для довкілля. Зусиллями науковців відділу розроблено низку продуктів різного складу, запропоновано технологічні основи їх застосування у промисловості (для виробництва мийних засобів, підвищення нафтовидобутку, рафінування рослинних олій), у сільському господарстві, для вирішення екологічних проблем – біоремедіації забруднених територій. Розроблено комплексний підхід для відновлення ґрунтів, що передбачає використання стійких до нафтового забруднення рослин, сорбентів, мінеральних  та органічних добрив і активаторів (біосурфактантів, тощо).

Цікавими та перспективними є результати досліджень полігідроксіалканоатів – біопластиків мікробного походження з високою ефективністю, стійкістю до гідролізу, біосумісністю та екологічно безпекою. Науковцями відділу запропоновано раціональні комбіновані підходи до біосинтезу, виділення біополімерів з клітин бактерій. Дослідження включають підбір «м’яких» умов дезінтеграції бактеріальних клітин, ефективних і безпечних екстрагентів, способів екстракції задля збереження структури полімерів, отримання якісних цільових продуктів.

Впродовж останніх років тематика досліджень, які виконуються у відділі, значно розширилася, і на сьогодні цікавими є результати отримані, зокрема, в області створення композицій на основі біосурфактантів та біополімерів, у тому числі наночастинок для фармпрепаратів, екологічно безпечних інгібіторів корозії і біокорозії металевих конструкцій, для рослинництва, очищення довкілля від різних техногенних забруднень. Практичне значення одержаних результатів підтверджено відповідними актами впровадження та низкою патентів: 20 патентів України, 1 – Молдови, 2 – Німеччини, у тому числі 8 патентів (7 патентів України та 1 європейський патент) за останні 5 років:.

Сьогодні відділ продовжує дослідження, які є актуальними для України у воєнний та післявоєнний періоди. Науковці працюють над ефективними технологіями очищення ґрунтів (від паливно-мастильних матеріалів, важких металів, синтетичних пластиків, інших забруднень), спричинених військовими діями. Актуальними проблемами є отримання  альтернативних джерел енергії, розроблення екологічно безпечних піноутворювачів для пожежогасіння, створенням матеріалів на основі біопластиків, які є перспективними для медичних імплантатів, пластирів для відновлення тканин, протиопікових і ранозагоювальних пов’язок, а також різноманітних пакувальних матеріалів.

Відділ приймає активну участь у підготовці наукових кадрів. За час існування відділу його науковцями захищено 1 докторська і 10 кандидатських дисертацій, роботи співробітників відзначені багатьма нагородами та преміями різного рівня.